Uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie “Katowicki Orkiestrowy Uniwersytet Ludowy”, realizowanym przez Katowice Miasto Ogrodów Instytucję Kultury im. K. Bochenek dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Działania edukacyjno-muzyczne stanowią część programu Kultura Dęta – pionierskiego w skali kraju wieloletniego przedsięwzięcia muzycznego, podejmującego temat górnośląskich orkiestr dętych w kontekście artystycznym, kulturowym, społecznym, edukacyjnym.
Katowicki Orkiestrowy Uniwersytet Ludowy (KOUL) funkcjonuje od 2020 roku i każdorazowo powiększa grono młodych pasjonatów orkiestr dętych. Międzypokoleniowa inicjatywa zakłada realizację regularnych zajęć gry na instrumentach dętych dla uczniów szkół podstawowych – niemuzycznych. Prowadzone warsztaty pozwalają uczestnikom na kontakt z instrumentami i żywą muzyką, na poznanie górnośląskiego dziedzictwa muzycznego, ale i na integrację z pomocą uniwersalnego narzędzia jakim jest muzyka. Przywracamy do łask amatorski ruch muzyczny, który wpływa na kondycję społeczności lokalnych. Zapewniamy naturalnych kontynuatorów spuścizny górnośląskich orkiestr. KOUL już po raz trzeci za sprawą rewitalizacji ruchu orkiestr dętych zwiększa realnie integrację wśród społeczności dzielnic Katowic.
Tegoroczna edycja KOUL odbywa się pod hasłem „Jedność w różnorodności”. Poza regularnymi zajęciami gry na instrumentach dętych w 4 szkołach podstawowych w Katowicach (Szkoła Podstawowa nr 48 im. J. Ligonia w Katowicach Murckach, Zespół Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach Załężu, Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach) w okresie wakacyjnym zrealizowano warsztaty gry na instrumentach dętych na katowickich placach zabaw, kontynuowane są obecnie bezpłatne zajęcia gry na instrumentach dętych dla dzieci w wieku 5 – 12 lat w siedzibie Miasta Ogrodów oraz realizowane są koncerty orkiestr dętych w katowickich szkołach specjalnych.
Finał działań odbędzie się 14 grudnia o godz. 18:00, kiedy to na scenie Miasta Ogrodów spotka się kilkudziesięciu uczestników projektu – w tym nasi uczniowie – w towarzystwie prawdziwych gwiazd muzyki! Już teraz serdecznie zapraszamy! Wstęp na koncert wolny.

Projekt „Katowicki Orkiestrowy Uniwersytet Ludowy. Jedność w różnorodności” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

W związku ze zbliżającym się finałem projektu prosimy, abyście Państwo pomogli nam dotrzeć do rodziców uczniów uczęszczających na zajęcia muzyczne. Koncert finałowy odbędzie się w siedzibie instytucji Katowice Miasto Ogrodów (Plac Sejmu Śląskiego 2 w Katowicach). O godzinie 14:30 zrealizujemy próbę do koncertu z udziałem zaproszonych gości, natomiast sam koncert będzie miał miejsce o godzinie 18:00 do 19:30. Uprzejmie prosimy o umożliwienie dzieciom udziału w próbie do koncertu – zdecydowanie zwiększy to komfort uczestników oraz zmniejszy niepotrzebny stres. Zapewnimy uczestnikom garderoby zgodnie z podziałem na szkoły natomiast już teraz prosimy o zapewnienie ze strony szkoły pedagoga odpowiedzialnego za grupę uczniów z danej placówki. To zdecydowanie ułatwi nam zapanowanie nad tak dużą ilością dzieci jakiej się spodziewamy. Informujemy, że koncert będzie rejestrowany i fotografowany, a materiały pojawią się na stronie Miasta Ogrodów oraz na portalu Facebook (Kultura Dęta, Katowice Miasto Ogrodów, Katowice Miasto Muzyki UNESCO). Z uwagi na kwestie organizacyjne uprzejmie prosimy, aby uczniowie Państwa szkoły ubrane mieli koszulki/bluzki w kolorze niebieskim. Do tego czarne bądź ciemno szare/granatowe spodnie, spódniczki, rajstopy. Pozostałe grupy będą miały inne kolory, co pozwoli nam na szybką organizację grup.

Zanim gwiazdy spotkają się z Państwa uczniami na scenie każdy z muzyków przydzielony do poszczególnej szkoły odwiedzi dzieci w Państwa placówce. O tym spotkaniu (realizowanym w ramach przewidzianej puli godzin pod okiem naszych nauczycieli) poinformujemy Państwa z wyprzedzeniem czasowym.

Skip to content