Realizacja Comenius

Comenius - podsumowanie naszej pracy

Poniżej zamieszczamy prezentację multimedialną przedstawiającą podsumowanie pracy z realizowanego w szkole programu Comenius "Paszportem po Europie"
(kliknij w obrazek).

(prezentacja jest w trakcie uzupełniania o najnowsze informacje)

Comenius.001

Apel o Hiszpanii

13 maja odbyło się przedstawienie klas drugim poświęcone Hiszpanii. Przedstawienie zorganizowały klasy II wraz z wychowawczyniami - p. E. Górską i p. A. Piontek oraz z panią katechetką K. Grabowską. Uczniowie opowiadali zgromadzonym najważniejsze informacje dotyczące tego kraju. W tle wyświetlana była prezentacja multimedialna z najważniejszymi informacjami. Po chwili na sali pojawił się byk. Uczniowie zademonstrowali jak wygląda korrida. Następnie przebrani za Picasso, Kolumba i Sancho Pansę uczniowie opowiedzieli nieco na swój temat. Przebrane w piękne suknie dziewczęta zaprezentowały flamenco. Nie mogło zabraknąć "la Tomatina”  - znanym na całym świecie święcie, podczas którego ludzie obrzucają się pomidorami. U nas uczniowie mieli pluszowe pomidory, którymi obrzucali się nawzajem. Pojawili się również znani piłkarze, którym dopingowały dziewczęta.

Więcej zdjęć można znaleźć w galerii (kliknij)

Apel o Portugalii

Dnia 29 kwietnia klasa 4b wraz z wychowawcą przygotowała w ramach programu Comenius przedstawienie o kraju partnerskim - Portugalii. Uczniowie w bardzo ciekawy sposób pokazali tradycje i historię kraju. Dzięki projekcji filmu o portugalskich zwyczajach uczniowie naszej szkoły mogli chociaż przez chwilę poczuć się tak jakby tam byli naprawdę ;-).

Więcej zdjęć można znaleźć w galerii (kliknij)

Wyjście do restauracji Lorenzo w Katowicach Załężu

IMG_3552

W dniu 28 kwietnia reprezentacyjna grupka uczniów naszej szkoły pod opieką p. Marty Jakobiszyn udała się wizytą do włoskiej restauracji Lorenzo Ristorante w Katowicach-Załężu. Wyjście zorganizowane było w ramach Programu Partnerskiego Comenius i dotyczyło poznania historii osób, które doświadczyły emigracji.  Bohaterów naszej wizyty odwiedziliśmy w prowadzonej przez nich restauracji, która mieści się w kamienicy będącej ich własnością. Prowadzeniem restauracji zajmuje się p. Lorenzo, Włoch z pochodzenia, oraz p. Magda, która wyjechała do Niemiec będąc kilkuletnim dzieckiem.  Niestety p. Lorenzo był nieobecny, ale swoimi doświadczeniami, niemniej ciekawymi, zechcieli się podzielić p. Magda oraz p. Adam, ojciec p. Magdy. Z mozaiki pytań uczniów i opowieści naszych gospodarzy byliśmy w stanie odtworzyć pewien obraz tej konkretnej emigracji. Dzięki rozmowie mogliśmy się dowiedzieć, że w latach 80. ubiegłego wieku p. Adam wyjechał do Bremy , gdzie znalazł pracę i się osiedlił razem ze swoją rodziną, że pani Magda całą swoją edukację odebrała w Niemczech, ale rodzice zadbali o to by była dwujęzyczna, a także w jakich okolicznościach poznała p. Lorenzo oraz z jakiego powodu otworzyła restaurację w Załężu. Całe spotkanie, które toczyło się w niezwykle gościnnej i otwartej atmosferze umilane było poczęstunkiem w postaci pizz w stylu włoskim pieczołowicie przygotowywanych dla wszystkich przez p. Wojtka.  Nasi gospodarze oprócz opowieści o sobie uchylili rąbka jeszcze jednej tajemnicy i pozwolili nam wejść do kuchni, abyśmy na własne oczy zobaczyli jak powstaje prawdziwie włoska kuchnia i czym różni się włoska pizza od jej polskiego odpowiednika. Wyjście, poza oczywistymi walorami gastronomicznymi, obfitowało w momenty prowokujące głębszą refleksję nad problemem emigracji, a nasze wyobrażenia o emigracji zostały skonfrontowane z doświadczeniami p. Magdy i p. Adama, które nie zawsze były pozytywne.

Z tego miejsca p. Marta Jakobiszyn oraz zaproszeni uczniowie chcieliby serdecznie podziękować za okazaną gościnę oraz za chęć podzielenia się swoimi przeżyciami p. Magdzie, p. Adamowi oraz p. Wojtkowi i życzymy dalszych sukcesów w prowadzeniu restauracji.

Więcej zdjęć w galerii (kliknij)

Słowenia - apel

W ramach tygodnia słoweńskiego w naszej szkole odbył się apel. Klasy IV-VI miały okazję obejrzeć ciekawą prezentację multimedialna z wizyty roboczej w Słowenii. Ponadto uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji nt. Słowenii.

Chętnych zapraszamy do obejrzenia prezentacji:  (PDF, PPT)

Na apelu wspomniano również o walutach jakimi posługują się nasi partnerzy programu Comenius.

mamy MIKOŁAJKI!

Bezmyślność zabija innych.

23 października 2018
Ignacy, Iga, Ignacja, Żegota, Jan, Marlena, Odilla, Roman, Seweryn, Teodor, Włościsław